Co to jest Internet?




      INTERNET- to globalna sieć komputerowa oparta na tzw. protokole komunikacyjnym TCP/IP (angielskie Transfer Control Protocol / Internet Protocol). Największa sieć komputerowa na świecie, składa się z wielu tysięcy mniejszych sieci. Obecnie powszechnie wykorzystywana przez użytkowników komputerów, zwłaszcza do wyszukiwania i pozyskiwania informacji i programów z zasobów dostępnych w sieci, do przesyłania poczty elektronicznej


      Internet jest rozwinięciem niewielkiej sieci stworzonej na zamówienie Pentagonu w połowie lat 70. Ogólnie rzecz biorąc, Internet jest popularną ogólnoświatową siecią składającą się z milionów komputerów, z których wszystkie są ze sobą połączone za pomocą wspólnych standardów i protokołów.

      Standardy i protokoły Internetowe umożliwiają użytkownikom na całym świecie wymienianie informacji, komunikatów wysyłanych pocztą elektroniczną i oprogramowania za pośrednictwem ich lokalnych komputerów.

      Internet jest "siecią sieci komputerowych". Składa się on z wielu lokalnych sieci należących do przedsiębiorstw, agencji rządowych i ośrodków akademickich. Sieć lokalna to grupa komputerów połączonych ze sobą lub z komputerem głównym (zwanym serwerem), które znajdują się blisko siebie. Większość firm na całym świecie korzysta z takich sieci. Wszyscy użytkownicy sieci lokalnej używają komputerów biurowych lub przenośnych wyposażonych w karty sieciowe. Karta taka może się znajdować wewnątrz komputera lub być z nim połączona przez jeden z zewnętrznych portów1. Karty (a tym samym i komputery w nie wyposażone) są przyłączone za pomocą przewodów i sprzętu elektronicznego do jednego lub większej liczby serwerów sieciowych, na których znajdują się dane i programy.

      Oprócz sieci lokalnych korzysta się także z przyłączonych do Internetu sieci rozległych. Sieć rozległa łączy oddalone od siebie pojedyncze komputery i sieci lokalne. Każda sieć łącząca dowolne komputery znajdujące się w odległości większej niż kilometr jest siecią rozległą. Za sieci rozległe można jednak uważać wiele sieci łączących komputery mniej oddalone od siebie, które znajdują się w jednym budynku lub ośrodku. Sieć taka może łączyć komputery zarówno znajdujące się jednym mieście, jak i należące do wielkiego międzynarodowego przedsiębiorstwa prowadzącego interesy na kilku kontynentach.

      Z Internetu korzystają użytkownicy tysięcy sieci przyłączonych do niego, a także miliony osób, które uzyskują do niego dostęp za pomocą linii telefonicznych i kont oferowanych przez wiele firm. Wszystkie te firmy (są one nazywane dostawcami usług internetowych) korzystając z jednego lub większej liczby serwerów sieciowych przyłączonych do Internetu. Wszystkie te serwery są wyposażone w wiele modemów. Dzięki temu użytkownicy mogą za pośrednictwem linii telefonicznej połączyć się z dostawcą usług internetowych. Lokalny komputer staje się wtedy komputerem-klientem, który współpracuje z serwerem i używa jego cyfrowych linii transmisyjnych do uzyskania połączenia z Internetem.

      Każdy serwer przyłączony do Internetu staje się jego częścią. Innymi słowy, Internet łączy wszystkie do siebie przyłączone serwery obsługujące sieci lokalne, rozległa i używane przez dostawców usług internetowych.

Pierwsze komputery podłączone do Internetu znajdowały się w ośrodkach akademickich i w agencjach rządowych, więc pierwszymi osobami, które z nich korzystały, byli naukowcy i studenci. Ponieważ osoby te były zainteresowane głównie wymienianiem plików i informacji zapisywanych w formacie tekstowym, a możliwości komputerów przyłączonych do sieci były ograniczone, projektanci nie przewidzieli możliwości korzystania z grafiki czy złożonego interfejsu użytkownika. W ciągu pierwszych 20 lat użytkownicy Internetu uzyskiwali dostęp do plików i korzystali z poczty elektronicznej. Usługi Internetowe można podzielić na trzy grupy: 1. Usługa pozwala na komunikowanie się dwóch lub więcej osób (e-mail, news i IRC).

      Aby połączyć się z Internetem wystarczy dowolny komputer klasy PC, oprogramowanie, modem z homologacją i aparat telefoniczny. Już teraz można powiedzieć, że popularność Internetu nie zawęzi się do grona komputerowych zapaleńców, to wciąż młoda dziedzina i trudno powiedzieć, czym zaskoczy nas w przyszłości. Telekomunikacja Polska szacuje, że w roku 2000 z Internetu będzie korzystać od 2 do 3 milionów Polaków, a naprze łomie wieku w skali światowej około miliarda.

      Wydaje się, że firma, która chce zachować konkurencyjność na dzisiejszym rynku, musi otworzyć swoją stronę WWW. Nie uczynienie tego osłabia wizerunek firmy. Jeśli przedsiębiorstwo ma być postrzegane przez potencjalnych klientów jako nowoczesne, to musi ono być przyłączone do Internetu. Jest to najskuteczniejszy sposób pokazania, że konkretnie przedsiębiorstwo jest gotowe do wejścia w XXI wiek. Po przyłączeniu firmy do Internetu należy otworzyć swoją stronę WWW i zachęcić znajomych, klientów i przyjaciół do przeglądania plików i uzyskiwania dostępu do zasobów znajdujących się na serwerze firmy. Przyłączenie się do sieci WWW staje się dla wielu firm koniecznością. Niestety, tak jak każda nowa technologia, sieć ta nie dała bezpośrednich korzyści finansowych większości korzystających z niej firm. Wielu ekspertów uważa, że jej komercyjny potencjał wzrośnie w miarę tworzenia lepszych technik szyfrowania i zabezpieczania danych. 3 grupa to usługi umożliwiające zdalną pracę na innym komputerze (telnet).

      Informacje tekstowe w Internecie są zwykle prezentowane w postaci hipertekstu (WWW). Do ich wyszukiwania służą specjalne programy zwane przeglądarkami. Internet jest coraz częściej wykorzystywany także do przesyłania przedstawionych w postaci cyfrowej obrazów, sekwencji filmowych i zapisów dźwięku, wszelkiego rodzaju pliki mogą być w Internecie przekazywane za pomocą tzw. usługi FTP (angielskie File Transfer Protocol).

      World Wide Web (WWW), chyba najbardziej znana i najpopularniejsza część Internetu, powstała zaledwie dziesięć lat temu, laboratoriach CERN w Genewie. Dziś jest tak szeroko używana, że o całym Internecie mówi się po prostu Web - czyli Sieć. Dzięki niej można z wykorzystaniem wygodnego środowiska graficznego poruszać się po cyberprzestrzeni, przenosząc się z miejsca na miejsce dzięki odnośnikom hipertekstowym - odnośnikom do stron, dokumentów, plików z multimedialną zawartością. Powstanie World Wide Web porównuje się często do wynalazku druku. Trudno jeszcze dziś ocenić, czy było równie rewolucyjne, ale z pewnością wiele uczyniło dla Internetu, ułatwiając publikowanie w nim informacji i przysparzając milionów użytkowników. Pomysłodawcą i twórcą World Wide Web jest urodzony w 1955 roku Tim Berners- Lee, który pracował nad swym projektem hipertekstowej sieci łączącej komputery w CERN na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Szybki rozwój World Wide Web stał się możliwy dzięki stworzeniu na University of, Illinois przez Marca Andreessena graficznej przeglądarki tej sieci.