WWW
z angielskiego World Wide Web, system powiązanych ze sobą informacji (tekstu, obrazów, zapisów dźwiękowych i filmowych) udostępnianych w sieci Internet w porcjach zw. stronami, zawierających dane w postaci hipertekstu, a także hipermediów; do wyszukiwania i przeglądania informacji w systemie WWW służą specjalne programy zw. przeglądarkami WWW; powszechnie wykorzystywany przez użytkowników komputerów. WWW określana też mianem światowej pajęczyny.

HIPERTEKST
- to komputerowa metoda prezentacji informacji tekstowych; wyświetlany na ekranie monitora komputerowego tekst zawiera wyróżnione słowa i zwroty, których wskazanie powoduje wyświetlenie dalszych, bardziej szczegółowych danych; stosowany często do udostępniania informacji ułatwiających korzystanie z programów komputerowych (tzw. systemy pomocy).

Hipertekst jest typową metodą prezentacji informacji z zasobów dostępnych w sieciach komputerowych (WWW), w ten sposób mogą być powiązane także informacje obejmujące przedstawione w postaci cyfrowej obrazy, sekwencje filmowe i zapisy dźwiękowe (hipermedia).
HIPERMEDIA
- to komputerowa metoda prezentacji powiązanych ze sobą informacji tekstowych, obrazów w postaci cyfrowej, sekwencji filmowych i zapisów dźwiękowych; wskazanie widocznych na ekranie monitora komputerowego rysunków lub wyróżnionych fragmentów tekstu powoduje wyświetlenie obrazów lub filmów, odtworzenie zapisów dźwiękowych; hipermedia są coraz częściej stosowane do udostępniania informacji użytkownikom sieci komputerowych.
NEWS
- Wiadomości udostępnia inną możliwość wymiany informacji, działającej na odwrotnej zasadzie do listy dyskusyjnej. O ile listy dyskusyjne rozsyłają listy do swoich członków, o tyle grupy newsowe są miejscami gdzie korespondenci zostawiają swoje wiadomości.
TELNET
- W praktyce usługa już nie używana. Umożliwiała podłączenie się do innego komputera i pracę na nim.
FTP
- W przeciwieństwie do listów czy newsów, które przecież musi nam ktoś wysłać, wykorzystując FTP możemy sami wybierać i ściągać do własnego komputera interesujące nas materiały. Wiele firm udostępnia na swoich serwerach biblioteki plików możliwych do ściągnięcia za pośrednictwem FTP. Mogą to być opracowania naukowe, zdjęcia, materiały prasowe, programy itp. WWW - (lub w skrócie Web) to następny krok w kierunku łatwego i szybkiego wyszukiwania informacji. Jest najpopularniejszą częścią Internetu. Web oparty jest o metodę prezentacji danych zwaną hipertekstem, pozwalającą mieszać tekst z grafiką i dźwiękiem. Na stronach WWW możemy przeczytać najświeższe informacje, zwiedzić galerie sztuki, muzea, a także obejrzeć katalog samochodów lub przeszukać bazę danych o firmach, jednym słowem mówiąc możemy dowiedzieć się wszystkiego o wszystkim.
E-MAIL
-Chyba najbardziej znana usługa, poza gronem Internautów. Umożliwia wysyłanie poczty elektronicznej innym użytkownikom sieci, oczywiście, aby z kimś korespondować należy znać jego adres. Adres w poczcie elektronicznej składa się z nazwy komputera w sieci @korporacja.com) oraz indyfikatora użytkownika na tym komputerze (Jan Kowalski).

Poprzez e-mail mamy dostęp do specjalnych skrzynek kontaktowych (tzw. List dyskusyjnych) dla ludzi zainteresowanych jakimś konkretny tematem. Listy wysyłane pod adresem takiej skrzynki są następnie rozsyłane do wszystkich jej uczestników. Listy dyskusyjne nie są przy tym zorganizowane raz na zawsze, przy braku zainteresowania ulegają likwidacji a w ich miejsce powstają nowe, poświęcone nowym tematom. Warunkiem jest tylko zgłoszenie się odpowiedniej liczby osób.