Zastosowanie Internetu

ZASTOSOWANIA

      Ogólnie rzecz ujmując , to co zwykle określa się mianem Internetu jest jedynie jednym jego wielu zastosowań , takich na przykład jak World Wide Web , Usent czy e-mail. Są one swoistymi aplikacjami , którymi można posługiwać się przy pomocy Internetu , tak jak edytor tekstu , jest aplikacją , którą posługujemy się przy pomocy naszego komputera . Większość z tych aplikacji dostępna jest również w systemach komputerowych innych niż Internet , tak jak standardowy edytor tekstu dostępny jest w wersjach na PCI i Apple Mac . Odnosi się to szczególnie do poczty elektronicznej - większość systemów e-mail może być podłączona do Internetu . Jednak dostęp do niektórych z nich bywa zablokowany - czy to w celach bezpieczeństwa , czy też dla zachowania prywatności - podobnie jak w przypadku wewnętrznych sieci telefonicznych spotykanych w przedsiębiorstwach.

GRUPY DYSKUSYJNE.

      Każdy, kto jest podłączony do Internetu, może odbierać i wysyłać informacje za pośrednictwem Usnetu. Jednak zdarza się, że do danej grupy trafiają niewłaściwe informacje lub powtarzane są wiadomości, na które regularny odbiorca wielokrotnie się już natkną. Żeby tego uniknąć, najlepiej czytać informacje zawarte w pliku nazywającym się "FAQ" od "Frequently Asked Questions" ("Najczęściej Zadawane Pytania"). Zawiera on informacje na temat problemów poruszanych w obrębie interesującej nas grupy. Istnieją trzy sposoby pozyskiwania tych plików. Pierwszym z nich jest cierpliwe czytanie danej grupy: FAQ wysyłane są regularnie, stąd pod koniec drugiego tygodnia czytania, taki plik powinien wyskoczyć na twoim ekranie jako jedna z wielu informacji. Jeżeli brakuje ci cierpliwości i posiadasz połączenia umożliwiające korzystanie z FTP, szybko przekonasz się, że pliki FAQ większości grup znajdują się pod adresem rtfm.Mit.Edu. Istnieje też wiele miejsc w systemie World Wide Web, gdzie mogą być one dostępne. W latach 1994 i 1995 najszybciej rozwijającym się obszarem Internetu był World Wide Web. Wynalazł go pracujący dla szwajcarskiego laboratorium CERN Tim Berners-Lee, który następnie przeniósł się do Massachusetts Institute Technology (MIT). Jego pomysł opierał się na idei,która od jakiegoś już czasu krążył wśród zainteresowanych, znanej jako "hipertekst". Każdy użytkownik środowiska Windows zetkną się z mini wersją hipertekstu: kolorowe wyrazy - hasła, po kliknięciu, których przenosimy się do kolejnego tematu z pliku pomocy Windowsa World Wide Web działa w podobny sposób: kliknij podświetlone hasło a zostaniesz przeniesiony do strony lub dokumentu, zawierającego dalsze informacje na interesujący nas temat. Różnica polega na tym, że dany dokument może znajdować się na dysku jakiegoś zupełnie innego komputera. Pojedyncze klikniecie może przenieść cię do oddalonego komputera w Australii (lub jakiegokolwiek miejsca na ziemi), który akurat zawiera interesujące nas informacje.

MULTIMEDIA W SIECI

      Najważniejszym czynnikiem dla większości użytkowników Internetu jest różnorodność i jakość dostępnych w nim usług i informacji. Poważną role odgrywają dostępne w sieci multimedia. Wraz ze znacznym wzrostem prędkości transferu danych przez sieć możliwym stało się pobieranie z niej klipów audio i wideo w wielu formach. Wcześniej użytkownik mógł jedynie skopiować plik wideo lub audio na twardy dysk, aby potem obejrzeć lub odsłuchać go za pomocą specjalnych programów. Zawartość pliku multimedialnego nie mogła być w tym systemie oglądana w rzeczywistym czasie transmisji. Dziś programy rozszerzające standardowe możliwości popularnych przeglądarek internetowych umożliwiają łatwe "podglądanie" transmitowanego pliku multimedialnego. W tym systemie program odtwarza plik w czasie rzeczywistym. Użytkownik widzi lub słysz zawartość podczas pobierania i może w każdej chwili przerwać proces. Jakość plików multimedialnych obecnych w sieci nie jest doskonała normą jest niska rozdzielczość klipów wideo, pojawiających się w malutkich okienkach oraz niska jakość transmitowanego na żywo dźwięku. Mimo to liczba stacji telewizyjnych i radiowych nadających poprzez sieć rośnie. Główna zaletą transmisji Internetowych jest to, że nic praktycznie nie graniczą zasięgu stacji. Użytkownik z Indii może bez przeszkód słuchać rozgłośni z Alaski. Wraz z rozpowszechnieniem się szybkich połączeń internetowych rośnie jakość sieciowych transmisji radiowych i telewizyjnych. Już dziś niektórzy operatorzy telewizji cyfrowej oferują filmy, bądź nawet programy telewizyjne transmitowane do użytkownika na żądanie. Większość Internetowych serwisów transmitujących dźwięki obraz wymaga stosowania zaawansowanych technologii. To powoduje, że pozostają one pod kontrolą dużych organizacji medialnych. Użytkownicy indywidualni stosują coraz bardziej popularne urządzenie, jakim jest kamera sieciowa, czyli wepcam. Jest to niewielka cyfrowa kamera, która może zapisywać obraz bezpośrednio do pamięci komputera. Użytkownicy mogą przesyłać cyfrowe pliki wideo, które zostały utworzone za pomocą kamery poprzez e-mail, bądź też udostępniać je na swych stronach WWW, odświeżając obraz, co kilka sekund.

PRAWA AUTORSKIE.

      Innym szalenie popularnym, w Internecie wynalazkiem stał się MP3 format wysokiej jakości pliku muzycznego umożliwia on odtwarzanie dźwięku z jakością płyty kompaktowej, przy znacznym stopniu kompresji pliku. MP3 może być przechowywany bezpośrednio w pamięci komputera, stanowiąc idealny format dla przenośnych odtwarzaczy. Urządzenia takie nie zawierają żadnych ruchomych elementów. Coraz częściej wypierają tradycyjne walkmany i discmany. Jednak format MP3 i sam Internet przysporzyły kłopotów przodującym firmom fonograficznym. Z chwilą, gdy oprogramowanie do MP3 stało się ogólnodostępne strony WWW zaczęły prześcigać się w oferowaniu plików muzycznych. Firmy fonograficzne toczą zaciętą walkę o wyeliminowanie witryn Internetowych oferujących nielegalnie muzykę z pominięciem praw autorskich.

ELEKTRONICZNY HANDEL

      Różnorodność oferty handlowej zawartej na stronach WWW zmienia się gwałtownie. Szczególnie intensywny jest rozwój sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem sieci elektronicznej. W sieci wyrosły strony aukcyjne, na których ludzie wystawiają na sprzedaż swoje towary. Zaroiło się w Internecie od księgarni oraz sklepów z płytami CD i DVD. Dziś w większości transakcji elektronicznych korzysta się ze specjalnego systemu szyfrowania z kodem. Gdy klient ładuje z sieci formularz obciążenia karty kredytowej, od6trzymuje jednocześnie połówkę skomplikowanego "klucza", która będzie przesyłana z powrotem na serwer obsługujący transakcję. Druga połowa klucza, niezbędna do odczytania informacji, pozostaje cały czas na serwerze, nie może, więc być przez nikogo postronnego odebrana i użyta do rozszyfrowania wiadomości. Dostęp do niej ma jedynie właściciel strony WWW po podaniu swojego hasła.

PRZYSZŁOŚĆ INTERNETU.

      Internet rozrasta się w tempie, którego nikt nie przewidywał. Jest on siecią międzynarodową i dlatego nie jest przez nikogo sterowany ani kontrolowany rządy wielu państw starają się w różny sposób osiągnąć pewien stopień kontroli nad siecią w swoich własnych krajach, a główne koncerny medialne próbują zdominować rynek. Akacje kompanii Internetowych idą w górę, jednak należy pamiętać, że zaledwie kilku z tych organizacji działalność w Internecie przynosi dochód. Wielkie koncerny medialne są zirytowane sieciową demokracją - każdy może założyć sobie stronę WWW, a nawet zarejestrować swoją własną nazwę domeny za niewielką cenę. W ten sposób każdy staje się potencjalnym dostawcą informacji, co zagraża pozycji telewizji, radia i prasy jako monopolistów medialnych nie zależnie od tego jednak zawsze będzie w sieci zapotrzebowanie na odpowiedzialnych i rzetelnych dostawców informacji. Internet co prawda daje dostęp do "największej biblioteki świata", jednak ogromna część zawartych to informacji jest nierzetelna, bądź nieprawdziwa. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Internet przeszedł olbrzymie zmiany i powoli wychodzi z okresu burzliwego dzieciństwa. Nikt nie potrafi powiedzieć, jak będzie wyglądał na progu dorosłości.

IRC.

      Makabryczny pożeracz czasu. Dzięki IRC można na żywo porozmawiać z innymi użytkownikami sieci. IRC jest miejscem wirtualnych spotkań ludzi z całego świata, którzy dyskutują ze sobą na różne tematy. Większość rozmówców to studenci, którzy nie mają nic do roboty (lub ochoty do roboty) w danym momencie.

POMOC NAUKOWA .

      Jeden z najważniejszych fragmentów Internetu powstał w połowie lat osiemdziesiątych , kiedy to amerykańska fundacja National Science Fundation (NSF) umożliwiła naukowcom dzielenie się wynikami swoich badań za pośrednictwem pięciu nowoczesnych centrów komputerowych. W tym czasie użytkownikami Internetu były jedynie instytucje akademickie i rządowe .Jednak na początku lat dziewięćdziesiątych połączenie stał się rzeczą na którą mogły sobie pozwolić nie tylko małe firmy , ale osoby prywatne . Rozbudowa infrastruktury informatycznej była popierana przez rząd Stanów Zjednoczonych , co zaowocowało gwałtownie wzrastającą liczbą użytkowników sieci . W roku 1995 szacowana liczba ludzi korzystających z połączeń Internetu wyniosła ponad 35 milionów ze 135 krajów. Internet jest największą siecią komputerową na , świecie ale nie jedyną . Istnieje wiele różnych systemów , które wykorzystują łącza telefoniczne do przesyłania informacji . Za , pośrednictwem modemu (modulatora) dane komputerowe zostają przetransportowane na dźwięki które są następnie transmitowane i dekodowane po drugiej stronie. Systemy te oferują podobne usługi jak Internet , w tym pocztę elektroniczną , kartoteki , elektroniczne konferencje , dostęp do baz danych oraz możliwości dotarcia do artykułu z różnych periodyków. Niektóre z tych systemów świadczą swoje usługi za darmo (Bulletin Board Systems ) , inne jak na przykład najstarszy system udostępniania danych , CompuServe - udostępniają swoje linie za opłatą , zależną od czasu i rodzaju połączenia .Jako że Internet został wybudowany za publiczne pieniądze , a jago pierwszymi użytkownikami byli pracownicy naukowi , informacje uzyskane za pośrednictwem tej sieci tradycyjnie były darmowe . Jednak sytuacja ta zmieniła się - Internet w coraz większym stopniu finansowany jest przez prywatne instytucje , wprowadzane są także coraz lepsze systemy zabezpieczające. Niektóre działy Internetu są w tej chwili finansowane z pieniędzy pochodzących z usług reklamowych świadczonych na łączach sieci. Oprócz poczty elektronicznej (e-mail) , Usetu i World-Wide Web, najbardziej popularnymi usługami świadczonymi przez Internet Telenet i FTP .Każda z tych usług spełnia odmienne funkcje i wymaga od użytkownika różnego oprogramowania . Większe systemy komercyjne dostarczają swoim klientom kompletne oprogramowanie i inne niezbędne do użytkowania sieci rzeczy . Dzięki telenetowi można wejść do odległego komputera tak , jak byśmy siedzieli przed terminarzem bezpośrednio do niego podłączonym . FTP (File Transfer Protocol) umożliwia swoim użytkownikom wymianę plików pomiędzy oddalonymi od siebie komputerami .